twitter-kalici-hesap-kapatma-silme-44

Twitter Kalıcı Olarak Hesap Kapatma Nasıl Yapılır? Twitter kapatma işlemi birkaç basamak izlenerek yapılabilen bir işlemdir. Twitter günümüzde belki de en yaygın olarak kullanılan sosyal medya uygulamasıdır. Özellikle ülkemizde en yaygın kullanım amacı gündemi takip etmektir. Twitter kullanıcıları Türkiye’de, gündemdeki en sıcak gelişmeleri bu uygulama sayesinde anlık olarak takip eder. Uygulamanın milyarlarca kullanıcısı içinden bazıları hesaplarını kalıcı olarak silmek istiyor. 

Twitter hesabını kapatmak isteyen kullanıcılar internet üzerinden aktif olarak twitter hesap kapatma linki arıyor. Kullanıcılar linke gerek duymadan kalıcı olarak Twitter hesaplarını kapatabilirler. Bu işlem oldukça kolay ve güvenlidir. Android ve İos telefon kullanıcıları Twitter hesabını tamamen kapatma işlemini mobil ortamdan gerçekleştirebilirler.

Twitter kullanıcıları birçok sebepten bu uygulamayı kullanırlar. Bazı kullanıcılar attığı tweetler aracılığı ile bu sosyal mecrada kendilerini rahatlıkla ifade edebilir, birçok farklı kullanıcı ile etkileşim halinde olarak sınırsız çoğunlukta farklı konu ve düşünce üzerinden konuşabilir. Bazı kullanıcılar ise gündemi Twitter üzerinden takip eder, anlık olarak gelişen tüm küçük ve büyük çaplı gelişmelerden haberdar olurlar.

Twitter kullanıcılarına çok farklı ülkelerden çok farklı kültürlere sahip insanlarla etkileşim halinde olma olanağını sağlar. Birçok konu üzerine konuşup tartışabilme, kendini ifade edebilme özgürlüğünü büyük ölçüde sağlamıştır. Fakat tüm bu olanaklara rağmen bazı kullanıcılar Twitter hesabını tamamen silme işlemi yapmak ister. Bunun sebebi kullanıcılara göre çeşitlilik gösterir.

Hesaplarını tamamen kapatmak isteyen Twitter kullanıcıları, genellikle aşağıdaki sebeplerden bu işlemi yapmak isterler.

 • Twitter uygulamasında çok fazla zaman geçirdikleri için
 • Uygulama içerisinde aradıklarını bulamadıkları için
 • Takip edebilecek kendilerine uygun hesaplar bulamadıkları için
 • Attıkları tweetlere etkileşim alamadıkları için
 • Uygulama üzerinden rahatsız edici çok fazla içerikle karşılaştıkları için
 • Attıkları tweetler üzerinden çok fazla rahatsız edici etkileşim aldıkları için gibi sebeplerden hesaplarını tamamen kapatmak isterler.

Twitter hesap silme linki için aşağıdaki bağlantıyı tarayıcı adresine yapıştırıp ilgili siteye gidin. Sonrasında karşınıza çıkan yönlendirmeleri yerine getirin.

https://help.twitter.com/tr/managing-your-account/how-to-deactivate-twitter-account

Tüm bu sebeplerden Twitter hesabı silme işlemi yapmak isteyen kullanıcılar kullandıkları Androis veya Ios cihazlara göre bu işlemi gerçekleştirirler. 

Android Twitter Hesabı Kalıcı Kapatma İşlemi

Android cihazlardan Twitter hesabı kapatma işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki basamaklar takip edilir. İşlemler tamamlandığında hesap kalıcı olarak kapatılmış olur.

 • İlk olarak kullanıcılar Android cihazlarından Twitter hesaplarına giriş yaparlar.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki dişli çark sembolüne ya da profil fotoğrafına tıklayarak işleme devam ederler.
 • Burada açılan menüden ayarlar seçeneğini seçerler.
 • Ayarlardan açılan seçenekler içinde “Hesabımı Devre Dışı Bırak” seçeneği seçilir. Bu seçeneğe tıklanarak hesabın devre dışı bırakılması onaylanmış olur.

Ios Twitter Hesabı Kalıcı Kapatma İşlemi

Ios cihazlardan Twitter hesabı kapatma işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki basamaklar takip edilir. İşlemler tamamlandığında hesap kalıcı olarak kapatılmış olur.

 • İlk olarak kullanıcılar Ios cihazlarından Twitter hesaplarına giriş yapılır.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki dişli çark sembolüne ya da profil fotoğrafına tıklayarak işleme devam edilir.
 • Burada açılan menüden ayarlar kısmını seçelir.
 • Ayarlardan açılan seçenekler içinde “Hesabımı Devre Dışı Bırak” seçeneği seçilir. Bu seçeneğe tıklanarak hesabın devre dışı bırakılması onaylanmış olur.

Twitter Kalıcı Kesap Kapatma İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Twitter hesabını kalıcı olarak kapatmak isteyen kullanıcılar yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdiklerinde hesaplarını devre dışı bırakırlar. Twitter ayarlar seçeneğinde kullanıcılarına hesaplarını tamamen silme olanağı vermez. Kullanıcılar hesaplarını önce devre dışı bırakmak zorundadır. Hesap devre dışı bırakma aşaması tamamlandıktan sonra kullanıcılar 30 gün içerisinde hesaplarına giriş yapmadıkları takdirde hesapları kalıcı olarak kapanmış olur.

Twitter hesaplarını tamamen kapatmak isteyen kullanıcıların bu aşamları gerçekleştirip hesaplarını devre dışı bıraktıktan sonra mutlaka hesaplarına giriş yapmamaları gerekir. 30 günlük süre içerisinde hesaplarına giriş yapan kullanıcıların hesapları kapanmaz. 30 günlük süreçte hesaplarına giriş yapan kullanıcıların devre dışı bırakma işlemi sıfırlanır ve hesapları tekrar aktif hale gelmiş olur.

Twitter’ın kullanıcılarının kalıcı hesap kapatma işlemi hakkında bilmesi gereken en önemli şeylerden birisi devre dışı bırakılan hesaba 30 günlük süreçte giriş yapılmazsa hesapları geri dönüşümsüz olarak silinir. Bu hesapla birlikte tüm paylaşımlar ve etkileşimler de silinmiş olacaktır. Kullanıcılar Twitter kapatma işlemi yaptıktan sonra yaptıkları hiçbir paylaşıma ve etkileşime ulaşamazlar. 

Twitter Hesap Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Twitter kullanıcıları hesaplarını kalıcı olarak tamamen kaldırmak istemiyor, sadece bir süreliğine kullanıma kapatmak istiyorsa hesaplarını dondururlar. Hesap dondurma işlemi Twitter’ da en sık yapılan işlemlerden birisidir. Kullanıcılar yoğunluk yaşadığı bazı dönemlerde, uygulamayı kullanmaya ara vermek istedikleri dönemlerde ve bazı diğer durumlarda hesaplarını dondururlar. 

Hesap dondurma işlemi Ios ve Android telefonlardan kalıcı Twitter hesap silme işlemindeki gibi ayarlar kısmında “Hesabı Devre Dışı Bırak” seçeneği seçilerek yapılır. Bu işlemin kalıcı olarak hesabı kapatma işleminden ayıran bir şey vardır. Bu fark kalıcı olarak kapatma işlemlerinde hesaplar 30 günlük devre dışı bırakılan sürede giriş yapmadan kapanır. Fakat hesap dondurma işlemi yapılırken bu 30 günlük süreç sona ermeden hesaba giriş yapmak gerekir. 

Twitter hesap dondurma işlemi gerçekleştiren kullanıcılar Twitter’ın tanıdığı 30 günlük süreçte hesaplarına giriş yapmazlarsa hesapları kalıcı olarak kapanır. Twitter kullanıcılarının bu sebeple mutlaka bu süreyi takip etmesi gerekir. Süreyi doldurup giriş yapmayan kullanıcıların hem hesapları kalıcı olarak kapanır hem de yaptıkları tüm paylaşımlar ve etkileşimler tamamen yok olur. 30 günlük süreyi kaçıran kullanıcılar bir daha hesaplarına ve paylaşımlarına ulaşamazlar.

Twitter kullanıcıları bazı durumlarda hesaplarının kapanıp kapanmadığını merak eder. Bu durumlardan en yaygını kullanıcının şifresini kaybedip hesaba giriş yapamaması durumudur. Kullanıcılar giriş yapamadıkları hesaplarının kapanıp kapanmayacağı konusunda endişelenir. Fakat bu gibi durumlarda hesap kesinlikle kapanmaz. Kullanıcılar şifrelerini değiştirerek tekrar hesaplarına giriş yapabilirler.

Kendileri talep etmedikleri halde hesapları kapanan kullanıcılar da vardır. Bu kullanıcılar hesaplarının neden silindiğini merak eder. Kullanıcı talep etmeden silinen hesaplar genellikle Twitter topluluk kurallarını ihlal etmiş kullanıcılardır. Hesabı talebi dışında silinen kullanıcıların bu topluluk kurallarını incelemeleri böyle bir nedenle hesaplarının silinip silinmediğini anlamaları için olanak tanır.

Twitter hesapları çalınan kullanıcılar da hesaplarını tamamen kapatmak isterler fakat bu gibi durumlarda acilen destek hattı ile iletişim kurulmalıdır. Bu gibi durumlarda hesap silme yerine hesap kurtarma işlemi yapılır.

Twitter kapatma işlemi aşamalı ve belli bir süreç içinde gerçekleşen bir işlemdir. Kullanıcıların yukarıda anlatılan işlem basamaklarını gerçekleştirerek önce hesaplarını devre dışı bırakmaları gerekir. Daha sonra süreci tamamlayan kullanıcıların hesapları kalıcı olarak kapatılır. Kalıcı olarak kapanan hesapların profillerine, paylaşımlarına ve etkileşimlerine ulaşılamaz.

Son Yazılar